I helgen kommer UFC Fight Night 120: Poirier vs. Pettis att gå av stapeln i Norfolk, Virginia och bland annat bjuda på en spännande match med två av lättviktsklassens toppnamn.

Lättviktsdivisionen är för närvarande en av UFCs mest talangfulla viktklasser men tyvärr har titelmatcherna låtit sig väntats sedan den regerande mästaren Conor McGregor bland annat ägnat sig åt en boxningsmatch mot Floyd “Money” Mayweather.

I väntan på “The Notorious” återkomst fortsätter utmanarna att klättra mot toppen och två av dem är den före före detta mästaren Anthony “Showtime” Pettis som möter den #8-rankade Dustin “The Diamond” Poirier.

Flera spännande matcher

Förutom lättviktsmötet mellan Poirier och Pettis så bjuder även matchkortet på en delad huvudmatch där fansen förväntar sig en kavalkad av våldsamheter då Matt “The Immortal” Brown ryker ihop med Diego “The Nightmare” Sanchez.

Brown har tidigare pratat om att lägga handskarna på hyllan och det är svårt att tänka sig ett bättre utropstecken på hans karriär än att stoppa en av organisationens mest hårdbarkade kämpar i Sanchez.

Med på huvudkortet finner vi även ett par av UFCs mest erfarna kämpar då bland annat den #12-rankade tungviktaren Andrei Arlovski kommer att försöka att stoppa sin förlustsvit på fem raka då han möter den nyligen signerade brasilianaren Junior Albini.

Detta blir den före detta mästaren Arlovskis 42:a MMA-match men både Nate Marquard och Clay Guida toppar hans erfarna matchfacit med 55 respektive 50 matcher.

Marquard möter brasilianaren Cezar Ferreira medan Guida matchats mot en annan veteran i Joe Lauzon.

Med såpass många spännande matcher inbokade kan man med säkerhet säga att detta ser ut att bli en riktigt intressant gala som kan komma att överraska på fler sätt än ett. Självklart kan du ta del av det fullständiga matchkortet här på FightOdds.se

*Alla tider är enligt svensk tid

Hela matchkortet

Huvudkort (börjar 04.00):

  • Lättvikt: #8 Dustin Poirier vs. #13 Anthony Pettis
  • Weltervikt: Matt Brown vs. Diego Sanchez
  • Tungvikt: #11 Junior Albini vs. #12 Andrei Arlovski
  • Mellanvikt: Nate Marquardt vs. Cezar Ferreira
  • Bantamvikt: #4 Raphael Assuncao vs. #13 Matthew Lopez
  • Lättvikt: Joe Lauzon vs. Clay Guida

Underkort (börjar 02.00):

  • Bantamvikt: #8 John Dodson vs. #9 Marlon Moraes
  • Kvinnlig stråvikt: Tatiana Suarez vs. Viviane Pereira
  • Lättvikt: Sage Northcutt vs. Michel Quinones
  • Kvinnlig stråvikt: Angela Hill vs. Nina Ansaroff

Underkort (börjar 00.30):

  • Weltervikt: Court McGee vs. Sean Strickland
  • Lätt tungvikt: Jake Collier vs. Marcel Fortuna
  • Mellanvikt: Darren Stewart vs. Karl Roberson

 

Vilken match ser du mest fram emot?