Missade du helgens UFC 221? Galan hölls i Perth, Australien och bjöd på ett flertal spännande matcher där höjdpunkten var Yoel Romeros KO-vinst över den före detta mästaren Luke Rockhold.

Matchen skulle egentligen varit om interimbältet men efter att Romero missat vikten så förlorade han chansen att vinna titeln.

Dana White har dock sagt att de planerar att boka in en returmatch mellan Romero och den regerande mellanviktsmästaren Robert Whittaker härnäst:

Fyra fighters tog hem över 400 000 kr i bonus

Trots en imponerande insats från Romero så tog han inte hem en bonus för sin vinst. Det gjorde fyra andra fighters som blev belönade med $50,000 (ca. 403 500 kr) vardera:

  • Fight of the Night: Jake Matthews vs. Li Jingliang
  • Performance of the Night #1: Jussier Formiga
  • Performance of the Night #2: Israel Adesanya

Våra bets – vinster och förluster

Vi satsade på Rockhold som vinnare i huvudmatchen och hade Curtis Blaydes som vinnare i den delade huvudmatchen, två matcher som vi gick plus minus noll på.

Vi hade en längre rad med åtta matcher men missade den när Li Jingliang förlorade mot Jake Matthews via domslut.

Vi ligger fortfarande på plus på kontot och tar nya tag i nästa vecka UFC Fight Night 126 går av stapeln!

UFC 221 – Fullständiga resultat

Huvudkort

  • Interimtitelmatch i mellanvikt: #1 Yoel Romero besegrar #2 Luke Rockhold via KO (slag) – Rond 3, 1:48
  • Tungvikt: #9 Curtis Blaydes besegrar #5 Mark Hunt via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 29-27)
  • Tungvikt: Tai Tuivasa besegrar Cyril Asker via TKO (slag) – Rond 1, 2:18
  • Weltervikt: Jake Matthews besegrar Li Jingliang via enhälligt domslut (29-28, 30-26, 30-26)
  • Lätt tungvikt: #13 Tyson Pedro besegrar Saparbek Safarov via submission (kimura) – Rond 1, 3:54

Prelims:

  • Lättvikt: Dong Hyun Kim besegrar Damien Brown via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Israel Adesanya besegrar Rob Wilkinson via TKO (slag) – Rond 2, 3:37
  • Fjädervikt: Alex Volkanovski besegrar Jeremy Kennedy via TKO (slag) – Rond 2, 4:57
  • Flugvikt: #4 Jussier Formiga besegrar #8 Ben Nguyen via teknisk submission (rear-naked choke) – Rond 3, 1:43
  • Lättvikt: Ross Pearson besegrar Mizuto Hirota via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Bantamvikt: Jose Quinonez besegrar Teruto Ishihara via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Luke Jumeau besegrar Daichi Abe via enhälligt domslut (29-28, 29-27, 28-27)